Bylinkové čaje podpoří vaše zdraví


Čaj je pro mnoho lidí běžnou součástí pitného režimu. Vychutnat si můžeme různé druhy čajů. Černý, zelený, ovocný, bylinková a podobně. Můžeme si také vybrat, zda budeme chtít čaj sáčkový nebo sypaný. Co se týká bylinkových čajů, určitě doporučujeme zvolit spíše sypaný čaj. V takovém případě se totiž jedná o směs přímo usušených bylin, které se je zalijí horkou vodou a tak si můžete naplno užít účinek bylinek, z kterých si čaj připravujete. Bylinkových čajů je samozřejmě celá řada. Bylinek je totiž stovky až tisíce druhů a čaje se vyrábí z velké většiny těchto rostlinek. Pojďme se podívat, jaké bylinné čaje můžeme mít.

sypaný čaj

Levandulový čaj

Levanduli většina z nás zná především jako dekoraci, okrasu a něco, co si pěstujeme na zahrádce. Ale víte, že levandule má spoustu skvělých účinků pro naše zdraví, a proto se z ní vyrábí i například čaje? Levandulový čaj vám například zklidní mysl pomůže odbourat stres neb také podpoří funkci vašeho trávicího systému. Má také dezinfekční účinky a její aroma působí relaxačně.

levandule

Meduňkový čaj

Meduňka je aromatická bylinka, která se nepoužívá jen pro přípravu čajů, ale například i ve vaření, třeba k dochucení dezertů a jiných pokrmů. Nicméně zdravotní účinky čaje připraveného z meduňky jsou skvělé. Je prospěšná například pro ty, kteří trpí astmatem. Působí antivirově a zabraňuje infekcím a vychlazený odvar z meduňky je skvělý na povrchová zranění, jako modřiny, nebo proti otokům.

Šalvějový čaj

Šalvěj je bylinka, která vám vzhledem může připomínat mátu, dokonce i jejich chuť je mírně podobná. Ovšem šalvěj má jiné léčebné účinky. Pokud vás trápí bolesti v dutině ústní, boleti zubů nebo bolesti krku, šalvěj bude na tyto místa působit jako analgetikum. Rovněž oceníte její protizánětlivé účinky, které vám pomohou nejen se záněty, ale i například s plísňovým onemocněním.