Tajemné bytosti – vodník

Lidé, tedy převážně západní a východní Slované, věřili, že za nevysvětlitelnými utonutími, neštěstími při rybaření, nebo dokonce za štěstím, které budou mít ten večer na trhu stojí tako bytůstka, zvaná vodník.
vodník u řeky
Jak je známo, spisovatel Karel Jaromír Erben se ve svém životě zabýval mimo jiné sbíráním různých lidových pověstí, říkaček a tradování, kterými se pak nechal inspirovat ve svých dílech. Právě vodník se stal námětem jedné z jeho básní.
Erbenův vodník má poměrně jasný styl oblékání: „Zelené šaty, botky rudé…“ Také známe barvu jeho kůže, o které se zmiňuje jiný verš. Je zelená. Avšak různí lidé mohou mít o vodníkovi různé představy. Kůže může nabírat všechny odstíny lidské, tělové barvy, tedy od zdravého ruměnce až po mrtvolnou šeď. Oblečení vodníka bývá většinou brčálově zelené, s dlouhými šosy, ze kterých nikdy nepřestává kapat voda, a to i když se vodník případně promění v člověka – podle toho ho vždy poznáme.
dřevěný vodník
Bývá zobrazován jako bytost různého věku. Někdy můžeme narazit na sošku v podobě malého dítěte, někdy na starce, často také na nelidské stvůry, podobné žábám, které mají roztažená bezzubá ústa a blány mezi prsty.
Co se týče charakterových vlastností, vodníci vykonávají skutky škodolibé, často až zlomyslné. Dušičky, které získají utopením nevinných lidí si schovávají do hrnečků – to víme i z Erbenovy balady.
Erbenův vodník není dle mého názoru záporná postava i přes to, že zabil své vlastní dítě kvůli neposlušnosti manželky. Na počátku balady si plánuje svatbu, těší se, že nebude sám, v tom pustém vodním kraji. Způsob, jakým si vybral nevěstu byl sice poněkud nešťastný, ale to jen dokazuje, že si byl schopný jít za svým cílem, i přes mrtvoly. Na druhou stranu je však manželem poměrně chápavým a po delší době ochotným se podvolit vůli své ženy. Proto je postavou spíše tragickou, a ne zápornou.
Balada Karla Jaromíra Erbena ukazuje pouze část celé záhadnosti a tajemnosti, kterou postava vodníka představuje. Určitě však při nastiňování záležitostí s ním spojených odvedl skvělou práci.