Co je obecně známo o zeolitu

Když si zadáte do vyhledávače klíčové slovo „zeolit“, zobrazí se vám mnoho variant v různých frakcích tohoto velmi zvláštního minerálu. Je vulkanického původu, jeho vznik sahá až do období před mnoha miliony lety a úzce souvisí s dopadající vyvrženou hmotou na oceánské dno. Tato hornina obsahuje zejména prvky hliník a křemík ve vazbě tzv. aluminosilikátů, souvisejícími v chemickém názvosloví s kovy alkalických zemin a alkalickými kovy.

bazénové čerpadlo

Na první pohled je to zdánlivě nezajímavý kus nerostu, neoplývá výraznou kresbou jako některé minerály, ale s dostatečnými znalostmi o jeho vnitřní struktuře se přesvědčíte o tom, že je to skutečně jen zdánlivý jev. Čím se zeolit vyznačuje a proč je o něj takový zájem?

voda v bazénu

Perfektně filtruje vodu i ovzdušízeolit se využívá již mnoho let jako filtrační médium. Stačí jej patřičně rozdrtit do určité velikosti, aby jednotlivá zrnka měla ostré hrany, a nic víc není zapotřebí. Dokáže zcela zastoupit křemičitý filtrační písek a ještě k tomu přidá další bonus navíc. Jaký bonus máme na mysli?

Uvnitř je síť drobných chodbiček – minerál se vytvářel pod mořskou hladinou velmi zvláštním způsobem, uvnitř jeho molekul se nachází dokonalá síť drobounkých chodbiček a tato vysoce porézní houba tak dokáže nasát velké množství nečistot. To se hodí jak pro filtrování vody, tak i vzduchu od různých škodlivin v mnoha odvětvích lidské činnost, čímž se filtrační schopnost navyšuje o další „level“.

Iontová výměna – úžasnou vlastností zeolitu je i tento jev, kdy se např. v jeho útrobách zachytí jedovatý čpavek (amoniak) a do prostředí se pak uvolní pomocí výměny ionty některých chemických prvků, které jsou naopak přínosné. Této vlastnosti si cení například majitelé bazénů a vířivek, kde „zázračný“ sopečný minerál zčásti funguje jako bazénová chemie a může do jisté míry zastoupit i chlorové tablety.