Budete vybírat brzy pro dítě střední školu? Jak se rozhodnout a jak moc do toho potomkovi můžete mluvit?

Bude se vaše dítě muset brzo rozhodnout o tom, na jakou střední školu nastoupí? Měli by rodiče do toho dítěti mluvit a jak pomoci školu dítěti vybrat? 

Budete vybírat brzy pro dítě střední školu? Jak se rozhodnout a jak moc do toho potomkovi můžete mluvit? 

Obvykle mají děti úplně jinou představu, než jejich rodiče. Není to určitě špatně, je to možná i přirozené, ale je třeba pochopit, že výběr střední školy je celkem velkou věcí, a pro dítě to může být rozhodují krok v životě. I když je pravdou, že mnoho dětí se nakonec v dospělém životě věnuje zcela něčemu jinému, studium střední školy tak nemusí být úplně životním krokem, ale například pro děti, které chtějí jít na učiliště, je to zásadní. Pokud se chlapec půjde vyučit elektrikářem a tomu oboru se bude chtít věnovat i v dospělosti, je to zásadní. Ale ve většině případů, když jde třeba dítě na vysokou školu, vybere si jiný obor, než který studoval na střední škole. I tak ale výběr nesmíte společně s potomkem podcenit. 

studenti před školou

Musíte dítě vyslechnout, není to jen na vás 

Každý rodič by si měl uvědomit, že tohle rozhodnutí není primárně na něm. Jde o to, co dítě chce, co by ho mohlo bavit, ale hodně záleží i na tom, na co dítě skutečně má. Nejlepší je začít mluvit o střední škole a o jejím výběru už v průběhu osmého ročníku, aby si dítě začalo uvědomovat, jak velké rozhodnutí před ním bude brzy stát. Také je třeba pochopit, že dítě je již ve věku, kdy potřebuje mít pocit, že má co mluvit do toho, co bude v životě dělat. Proto to doma konzultujte, klidně se poptejte i učitelů ve škole, jak to vidí, co by vaše dítě mohlo dělat, aby bylo úspěšné i spokojené. 

Zkuste přemýšlet i o více variantách, aby dítě nemuselo sázet pouze na jednu kartu, pak by mohlo být zklamané, pokud by to nevyšlo. Je třeba zvážit všechno, co dítě baví, jaké má cíle, jak se učí a co mu skutečně jde. Bude toho hodně, ale zcela jistě něco vyberete. 

dívka středoškolačka

Netlačit na pilu 

Pokud chce dítě dělat něco jiného, než je vaše představa, můžete mu názor sdělit, ale nesmíte na něj tlačit nebo ho do něčeho nutit. To není nikdy dobře, možná se potomek jen více zabrzdí a nebude chtít ani přemýšlet nad kompromisy. Hlavní je pochopit to, že školu bude studovat dítě, nikoliv vy. Pryč tedy s přehnanými nároky a vlastními ambicemi. Chytré dítě si vždycky svou cestu najde, ať už bude jakákoliv, jistě bude ta správná. 

Stačí v dítě také věřit. Pak jistě naleznete i snáze společnou řeč a školu, která bude vhodná, vyberete.