Stále více lidí si kupuje domácí elektrárny. Hlavním důvodem je nezávislost na klasických dodavatelích elektřiny. A zatímco ještě před pár lety hrály prim ty solární, ukázaly se jako nedostatečné. Na výsluní se tak opět dostávají klasické dieslové elektrocentrály.
Je však jasné, že tyto potřebují pravidelně doplňovat pohonné hmoty. I proto se obvykle snažíme vybrat takovou, která má nejnižší spotřebu. Přeci jen, ani nafta není zrovna nejlevnější komoditou. Otázkou tedy je, zda peníze skutečně ušetříme.
Každopádně, kdo měl někdy cokoliv s naftovým motorem, ať už se jedná o automobil, sekačku, či jakýkoliv jiný přístroj, ví, že motor vydává svůj typický zvuk. A zatímco jsme ochotni jej krátkodobě snášet, například během jízdy či práce s daným nástrojem, jen málokdo z nás by mu chtěl být vystaven dlouhodobě.
Ovšem právě domácí elektrárny, pokud mají plnit svůj úkol a zajistit nám nezávislost na dodávkách elektřiny, musí pracovat nepřetržitě. A to znamená i nepřetržitý hluk. Jistě, obvykle jsou umístěny někde stranou, takže k nám tolik nedoléhá, avšak je tu stále.
Není tedy divu, že se lidé začali ptát, zda nemůže být elektrocentrála diesel tichá. Je skutečně nutné, aby motor vydával takové zvuky? Zde je však potřeba uvážit několik věcí.
Samozřejmě je možné, aby i tyto elektrárny byly během provozu tiché. I takové je možné koupit, a mnoho lidí po tom nadšeně skočí. Ovšem při tom zapomínáme, že hluk motoru má i jiné funkce, než tu obtěžující.
V první řadě nám říká, zda je vše v pořádku, a zda přístroj pracuje tak, jak má. A to je u elektrárny, i té domácí, poměrně důležité. Snadno si totiž dokážeme představit, co by se stalo, kdyby se porouchala a my na to nepřišli.
Zde tedy záleží jen na nás, zda je pro nás důležitější pohodlí či jistota. Přeci jen, pokud ji budeme pravidelně chodit kontrolovat a doplňovat palivo, tak by tichý provoz na škodu být nemusel, že?