Platební karta

.

Existuje několik druhů karet, ale v podstatě jsou nejznámější dvě, debetní a kreditní, které se asi také nejvíce používají. Platit se dá bez problémů všude, kde je terminál na platební karty a samozřejmě také finanční obnos na našem účtu. Při nedostatku nám platba neproběhne a nám nezbývá nic jiného, než nechat nákup v obchodě.
credit gold.jpg
Rozdíl mezi kartami:
Debetní karta – je poměrně nejčastější, jelikož se vystavuje přímo k našemu účtu, tudíž když s ní platíme, tak čerpáme finanční prostředky z vlastních zdrojů.
Kreditní karta – tato karta má svůj účet, ale prostřednictvím jí si vlastně peníze půjčujeme od banky nebo nebankovní společnosti. Záleží, kdo ji vydal a s kým máme uzavřenou smlouvu. Výhodou těchto karet je, že finanční obnos je stanovený nezávazně na příjmu a také se dá bezúročně částka splatit v dohodnutém termínu. Takže vlastně je to dobrá finanční rezerva, pokud se ji naučíme zdravě používat.

Ztráta karty

Zákon o platebním styku stanovil, že majitel karty riskuje finanční škodu pouze v hodnotě maximální částky 50 eur, to je podle kurzu okolo 1 300,- Kč. Spoluúčast majitele se vztahuje na období, než ztrátu bance ohlásil. Poté banka hradí celou škodu. Samozřejmě i to má svoje podmínky, kdy se nesmí jednat o podvod nebo nedbalost, kdy bezpečnostní PIN byl například zapsaný na kartě nebo vložený v peněžence. Důležité je ihned kontaktovat centrum a kartu zablokovat a to opravdu udělat rychle, pokud máme bezkontaktní kartu, kde se dá nakupovat do určité výše bez zadání PIN. Po malých částkách se dá také přijít o velkou sumu našich peněz.
placení přes terminál.jpg

.

Cestovní pojištění

Mnozí uživatelé ani nevědí, že mají uzavřené, díky svým platebním kartám, cestovní pojištění. Je dobré se na tuto skutečnost zeptat vydavatele, protože pak v některých případech nám bude stačit se prokázat při úrazu právě danou kartou. Ovšem určitě se musí počítat s nižší částkou, na náhradu, než je tomu u uzavření klasické cestovní pojistky. Nicméně pojistné termíny nám rádi vysvětlí odborní pracovníci banky nebo finanční poradce, který spravuje náš účet.  

Platební karta
4.8 (95%)4
.