Platební karta

Existuje několik druhů karet, ale v podstatě jsou nejznámější dvě, debetní a kreditní, které se asi také nejvíce používají. Platit se dá bez problémů všude, kde je terminál na platební karty a samozřejmě také finanční obnos na našem účtu. Při nedostatku nám platba neproběhne a nám nezbývá nic jiného, než nechat nákup v obchodě.
credit gold.jpg
Rozdíl mezi kartami:
Debetní karta – je poměrně nejčastější, jelikož se vystavuje přímo k našemu účtu, tudíž když s ní platíme, tak čerpáme finanční prostředky z vlastních zdrojů.
Kreditní karta – tato karta má svůj účet, ale prostřednictvím jí si vlastně peníze půjčujeme od banky nebo nebankovní společnosti. Záleží, kdo ji vydal a s kým máme uzavřenou smlouvu. Výhodou těchto karet je, že finanční obnos je stanovený nezávazně na příjmu a také se dá bezúročně částka splatit v dohodnutém termínu. Takže vlastně je to dobrá finanční rezerva, pokud se ji naučíme zdravě používat.

Ztráta karty

Zákon o platebním styku stanovil, že majitel karty riskuje finanční škodu pouze v hodnotě maximální částky 50 eur, to je podle kurzu okolo 1 300,- Kč. Spoluúčast majitele se vztahuje na období, než ztrátu bance ohlásil. Poté banka hradí celou škodu. Samozřejmě i to má svoje podmínky, kdy se nesmí jednat o podvod nebo nedbalost, kdy bezpečnostní PIN byl například zapsaný na kartě nebo vložený v peněžence. Důležité je ihned kontaktovat centrum a kartu zablokovat a to opravdu udělat rychle, pokud máme bezkontaktní kartu, kde se dá nakupovat do určité výše bez zadání PIN. Po malých částkách se dá také přijít o velkou sumu našich peněz.
placení přes terminál.jpg

Cestovní pojištění

Mnozí uživatelé ani nevědí, že mají uzavřené, díky svým platebním kartám, cestovní pojištění. Je dobré se na tuto skutečnost zeptat vydavatele, protože pak v některých případech nám bude stačit se prokázat při úrazu právě danou kartou. Ovšem určitě se musí počítat s nižší částkou, na náhradu, než je tomu u uzavření klasické cestovní pojistky. Nicméně pojistné termíny nám rádi vysvětlí odborní pracovníci banky nebo finanční poradce, který spravuje náš účet.