Zahrada může být užitková i okrasná

Dešťová voda

Hospodaření s dešťovou vodou by se mělo stát základem provozu zahrady. Plastové sudy jsou poměrně levné a zajištěný svod z okapu do soustavy sudů znamená úsporu vody na zalévání, což se projeví i několika stokorunami měsíčně.
divoké květiny.jpg

Náklady na dopravu

Transport kamenů také něco stojí. Náklady na dopravu nejsou zanedbatelnou položkou, a tak se vyplatí orientovat se na nějaký blízký kamenolom. Využijte výhody Internetu a vyhledejte lomy ve vašem nejbližším okolí, budete překvapeni, kolik jich v republice existuje.
Přeprava substrátu je na tom podobně, vyplatí se objednat jej v e-shopu s vlastní dopravou, a opět hrají důležitou roli kilometry, zvláště u většího množství na korbě nákladního vozu.
květ leknínu.jpg

Mulčování

Mulčování nemusí být výhradně na bázi dřevin, k tomuto účelu poslouží i sláma, kterou posbíráte na poli po žních a dovezete autem v igelitovém pytli, anebo seno z vzrostlé posekané trávy. A pokud trváte na dřevu, vyplatí se pořídit drtič větví, jejichž piliny využijete i pro vytápění v krbových kamnech. Drtiče jsou obecně pro zahrady nezbytným pomocníkem při prořezávání stromů.
sběr jablek.jpg

Přirození predátoři

Ptactvo a obojživelníci – nevěřili byste, jak důležitou práci na zahradě zastanou . Jsou to přirození predátoři, kteří vás zbaví obtížného hmyzu a přemnožených slimáků. Pro ptáky postavte dvě budky a krmítko, kam přes zimu doplníte krmnou směs, pro žáby postačí malé jezírko, které ptákům poslouží i jako napáječka. Výhodné je mít na zahradě ježky, těm se líbí v malém úkrytu z proschlých větví.

Záhony se štěrkem

Prosluněné místo můžete osázet travinou a bylinkami, které uplatníte i v kuchyni, anebo kvetoucími trvalkami. Pro tento způsob se osvědčila aplikace klasické ornice s horní vrstvou kamenného štěrku. Rostliny bez problémů do ornice zakoření a povrch záhonu vypadá s kamennou drtí velmi působivě, navíc tu prakticky nedochází k výskytu plevele. Vrstva štěrku by měla být zhruba 8 cm vysoká, hrubost zrn mezi 8 a 16 mm.