Volte bezpečné hesla na internetu

Těžko byste hledali téma, na které internetoví experti napsali více článků. Bezpečné heslo je naprosto klíčové k ochraně vaší internetové identity. A stejně lidé znovu a znovu dělají ty samé chyby, kterých mnozí posléze litují. Právě proto stojí za to si pravidla pro bezpečná hesla na internetu neustále připomínat a každý vydaný článek na toto téma může jen pomoci.
počítačová kriminalita
Proč je volba správného hesla natolik vitální? Na internetu dnes zanecháváme stále větší a větší část našeho soukromí, osobnosti i majetku. V běžném životě také zamknete dveře, když odcházíte z domu a klíč nenecháte v zámku, když se převlékáte, tak zatáhnete záclony a důvěrné rozhovory taky nevedete na rušných místech, kde vás může kdokoliv slyšet. Není jediný důvod, proč by jste se obdobně opatrně neměli chovat ani na internetu! Právě naopak.
Silné a bezpečné heslo je tedy bezpochyby důležité. A vytvořit ho není ani nijak zvláště složité.
maskovaný hacker
Stačí jen dodržovat následující pravidla:
·         Neopakujte jedno heslo na více službách! Je samozřejmě obtížné si pamatovat desítky hesel, ale minimálně na důležité služby jako je e-mail, Facebook, bankovnictví atd., byste vždy měli volit unikátní heslo.
·         Používejte širokou škálu znaků. Každý znak, který použijete exponenciálně zvyšuje obtížnost uhodnutí hesla. Uhodnout heslo jako „abhiK!“ je mnohonásobně složitější, než uhádnout heslo „abhik“. A to i přes to, že se liší jen velkým písmenem a jedním ne-alfanumerickým znakem.
·         Pokud už chcete použít v heslu slovo, použijte jich několik a vytvořte krátkou větu. Ochráníte se tak před slovníkovým útokem. Hesla jako „kočka“ není těžké uhodnout. Ale takové „KočkaBěžíDomůProMléko“ už pomocí slovníkového útoku neuhádnete a přesto je snadno zapamatovatelné.
·         Vyvarujte se starým známým klasikám. Hesla jako „heslo“ nebo třeba „123456“ a podobné se prakticky rovnají žádnému heslu.