Zapomenutá Albánie

Některé destinace jsou vhodné pro obyčejné turisty a některé navštěvují jen ti odvážnější. Existuje ještě třetí skupina cestovatelů, ale ti už patří mezi hazardéry.
·        Jestliže patříte do druhé skupiny, pak byste mohli strávit dovolenou například v Albánii.
Dodnes jsou tu místa, na která jako by čas docela zapomněl. Některé vesnice v Albánských Alpách nemají ani žádnou silnici, která by je spojovala s okolním moderním světem. Možná právě z tohoto důvodu patří tyto vesničky mezi ty nejmalebnější.
stará pevnost
§  Zajímavé jsou mosty, které tu pozůstaly z dob minulých.
§  Většinou vznikaly v osmnáctém století a sloužily k setkávání obchodníků z různých osad.
Dnes jsou k nim cesty zarostlé. Kde nic, tu nic a najednou před vámi vyroste most a za ním je to samé, co bylo před ním.

Romantika a klid

Lidé horské oblasti začali osídlovat už v šestnáctém století. Většinou se jednalo o uprchlíky, kteří se tu snažili najít útočiště před vlivem osmanských úřadů.
·        Dříve azyl, který hory poskytovaly.
·        Dnes vymírající vesnice, ze kterých lidé utíkají do měst.
katolický kostel
Proto je většina usedlostí neobydlená a tím logicky domy chátrají. U některých takových vesniček byly zřízeny kempy pro cestovatele, kteří hledají především klid a krásnou přírodu. Dokonce se tu začíná i objevovat turistické značení. Pro místní jsou turisté velmi vítáni. Mohou jim prodat své produkty, o které je mezi návštěvníky opravdu velký zájem. Patří mezi ně zejména ovčí sýry. Materiál a potraviny se sem dopravují na horských konících.
§  Albánci, kteří v těchto oblastech žijí, jsou velice přátelští a vždy ochotní cizincům pomoci a poradit.
Je tu jen jeden malý problém. Pro cizince je albánština velice nesrozumitelný jazyk. Na druhou stranu – pokud člověk chce, vždy se s tím druhým domluví. A to i v tom případě, že jejich jazyky si nejsou ani za mák podobné.