Illusion Art Museum Prague

Illusion Art Museum Prage (IAM Prague) je moderní muzeum, které je umístěno na Staroměstském náměstí v Praze. Moderní je jak svou expozicí, tak také tím, že si zde návštěvníci mohou na jednotlivé exponáty sáhnout a beztrestně vyfotit. Expozice se skládá z triků a iluzí, ke kterým patří malby či vhodně naaranžovaná historická technika.
V IAM Prague závisí především na úhlu pohledu. Ten je u některých exponátů vyznačen, jinde musí návštěvníci trochu hledat. A pokud si neví rady, vždy je po ruce ochotný personál, který přispěchá pomoci a ukáže ten nejlepší úhel. Kromě toho návštěvníky na požádání vyfotí nebo ukáží, odkud se dá vyfotit nejlepší fotka určitého exponátu.
vibrující duha
Zatímco v ostatních muzeích je mobilní telefon či fotoaparát tabu nebo se smí používat jen v některých částech a za příplatek u pokladny, tady se stávají nutností. Pomocí těchto přístrojů totiž některé malby probudí k životu. Ze zobrazení 2D se rázem stane 3D a návštěvníci tak budou moct pozorovat svatého Václava na koni deroucího se ze stěny, najednou oživlou skupinku syslů nebo Ježíše při své poslední večeři, kterého lze pozorovat zpod odlupující se omítky.
Narazíte zde také na hromadu haraburdí. Stará televize, počítač, buben od pračky. To vše je ale důmyslně poskládáno, takže při nalezení správné pozice návštěvníci uvidí portrét Nikoly Tesly.
Ačkoli je budova U červené lišky, kde expozice sídlí, třípatrová, počet exponátů není nijak rozsáhlý. Muzeum iluzí je totiž pouze v jednom podlaží, v ostatních je výstava současných mladých umělců, která se po určitém čase mění.
plátno na stojanu
Po zhlédnutí výstavy si návštěvníci mohou odpočinout a vstřebat nový zážitek v muzejní kavárně, která je na nádvoří domu. A v obchodě se suvenýry si mohou koupit zmenšenou repliku některých děl a po čase si tak tuto nevšední výstavu připomenout.
Přijďte se sami přesvědčit, že je na co se dívat. Otevřeno je každý den od 8:00 do 20:00.