Krb – co byste měli vědět

Krb v obývacím pokoji, otevřený nebo uzavřený, vypadá velmi dobře. Ale tak jak vypadají různé krby, jsou tak i jejich funkce odlišné. Pomocí krbu můžete udržet obývací pokoj v teple, připojit jej k ohřívači vody, vyhřát celý dům nebo jen sledovat plameny. Obecně platí, že každý krb potřebuje odvod kouře. Krb bez komínu není krbem.

křeslo u krbu

Skleněný krb

Čím více vidíte z ohně, tím vyšší je faktor pohodlí. Proto je krb s velkým skleněným povrchem pohodlnější než krb s malým kukátkem. Nejpříjemnějším účinkem je ohniště, které je na třech stranách opatřeno sklem ( speciální sklo ve formě skleněné keramiky) – zde plameny vypadají jako táborák. Tip: pokud okna na krbu nemají viditelnou rukojeť, oheň v krbu je ještě autentičtější, téměř jako kdyby byl oheň otevřený.

 

Závěsný krb

Závěsný krb vznikl ve Skandinávii. Výhody: oheň v tomto krbu může být umístěn výše v místnosti, čímž se sníží riziko popálenin pro děti a zvířata. Další plus: volný prostor kolem krbu. Nemusí stát v rohu, ale může být zavěšený do středu a vyzařovat teplo všude kolem. Kromě toho je tento krb šetrný na vaše záda – na vypalování a čištění při pokleku můžete zapomenout.
knihovny u krbu

Dánská kamna

Dánský krb se stal během let klasikou. Jedná se o další vývoj klasického krbu, který je vybaven větším výhledem – což vytváří více pohodlí. Kromě toho má krb moderní techniku, samozavírací dveře a spalovací komoru, což zvyšuje účinnost.

Dánský krb není vestavěný. Tip: u tohoto krbu se ujistěte, že máte správnou regulaci teploty. Často hrozí přehřátí, protože krb je prostě předimenzovaný. K dispozici také dánské krby pro místnosti s nízkými nároky na vytápění.

Kamna a krby jako topný systém

Moderní domy využívají krb nejen k ohřevu obývacího pokoje. Krb také dělá svoji práci a spravedlivě ohřívá celý dům . Pro tento účel jsou k dispozici různé systémy, ale navíc k komínu potřebují speciální kabely, potrubí a systémy dodávek energie.

 

1.     Plynový krb

Rafinovaný je krb na topení, který je poháněn plynem a stále předstírá, že je to útulný krb. Za fasádou krbu je důmyslný systém větrání. A ten určitě může zahřát celý dům.

Plyn má ještě více výhod, krb i vzduch zůstanou čisté. Plyn neprodukuje prakticky žádný jemný prach a účinnost je působivá – pro tento krb je to nejméně 70 procent. Plynový krb je provozován jak zemním plynem, tak i propanovým plynem.

 

2. Peletová kamna – zahřejte pelety místo dřeva

U energeticky úsporných domů nebo nízkoenergetických domů, se hodí krby na pelety. Dřevěné pelety jsou vyráběny z dřevního odpadu, jako jsou piliny. Výhoda: mají vyšší účinnost. Krb hoří déle, než kdyby byl naplněn stejným množstvím dřeva. Pokud má krb ohřát celý dům, musí být na teplou vodu připojen. Nevýhoda: instalace je složitá a takový krb je spíše jako sporák a často není určen pro sezení u ohně. Kromě toho má krb s touto funkcí obvykle menší čelní sklo než běžné dřevěné krby. Výhoda: krb, který ohřívá celý dům, chrání životní prostředí a rozpočet domácnosti.