Rozjeďte to na elektrokole!

Elektrokolo je vlastně klasické jízdní nebo horské kolo, které je vybavené systémem elektrického pohonu, kterýpomáhá uživateli v jízdě. Elektropohon je schopen doplňovat sílu  vynakládanou na šlapání. Pomocí ovládacího panelu na řidítkách lze zvolit stupeň intenzity dopomoci šlapání. Standardně je to 3-5 stupňů.  Elektrokolo je ekologické, má nízké provozní náklady, k jeho řízení nepotřebujeme mít řidičský průkaz ani platitpovinné ručení
 
 cyklisté u lesa
Typy pohonu e-kola jeho použití:
 
·         s předním pohonem– vhodná pro jízdu ve městě, na silnicích
·         se zadním pohonem– vhodná pro mírný terén
·         se středovým pohonem– vhodná pro náročný terén
 
Dalšími parametry jsou nosnost, baterie, programy a také cena. Tase pohybuje nejčastěji v řádu několika desítek tisíc.
Nejnovější e-kola mají baterii umožňující dojezdovou vzdálenost až 150 km, rychlost až 30 km/h , jsou vybavena ovládáním s LCD panelem,  barevným displejem s USB portem, několika stupni asistence, rychlonabíjením.  Důležitá je samozřejmě též kvalita mechanických částí, e-kolo je rychlejší než klasické a má delší brzdnou dráhu, podceňovat se nevyplácí kvalitu brzd.
 
E-kolo si lze též půjčit, stejně jako to klasické. Síť půjčoven se rychle rozrůstá. Njdete je nejen ve městech, ale hlavně v turistických oblastech a blízkosti cyklostezek. Často je možná i  rezervace on-line. Ceny se pohybují  kolem několika set korun na den. V případě, že půjčovna požaduje zálohu v hotovosti, připravte si k tomuto ůčelu minimálně 10 000 korun. Kdo nechce jen zpestřit pomocí elektrokola výlet nebo dovolenou, ale využívat ho pravidelně, zřejmě zvolí koupi vlastního kola.  
 tlačení kola
 
Několik tipů na výlet:
 
·         Krkonoše, Krkonošský národní park
·         Brdy, bývalý Vojenský újezd Brdy
·         Šumava, okolí Lipna
·         Morava, Pálava, Mikulov, Lednice, Valtice
·         Novohradsko, Novohradské hory
·         Polabí
 
Elektrokolo  krásně oživí výlet nebo dovolenou v přírodě. Oceníte to především v náročnějších horských terénech, kde vám pomůže v klidu vychutnat okolní krásu.