Sport nebo byznys?

Pokud sledujete svět sportu, pravděpodobně znáte určitě fotbalistu Neymara. Pravděpodobně jste také sledovali nejdražší přestup ve fotbalové historii. Z Barcelony ho vykoupilo pařížské St. Germain za 222 milionů eur, což je v přepočtu šest miliard korun. Hráč podepsal pětiletou smlouvu, která mu zaručuje před zdaněním 45 milionů eur, tedy více než miliardu korun. Neymar je rozhodně dosud nejdražší fotbalista v dějinách. Není to ovšem jen Neymar. Jak to vypadá ve světě fotbalu, jaké se tam točí peníze, všichni moc dobře tušíme, a nabízí se otázka, zda je fotbal ještě hra7
míč na fotbal
Fotbal patří rozhodně mezi sporty, které představují pořádný byznys. Fotbal je na prvním místě. Je to tak správně?

Sport, který se v podstatě liší

Mezi další sporty, které jsou velmi lukrativní patří předevší hokej, tenis a golf. Fotbal se v jednom ohledu od těchto sportů liší. Hokej, tnis a golf patří mezi sporty, které vyžadují nezanedbatelné investice do vybavení. Hokejka, kvalitní brusle, tenisové rakety, golfové hole, to vše stojí peníze a nemalé. Tyto sporty jsou už cíleně určeny pro lidi, kteří mají určitý příjem. Co potřebujete k fotbalu. V podstatě jen balón. Fotbal je krásný sport v tom, že je dostupný a měl by být dostupný pro každého. Je to sport, který může hrát každý kluk, z jakékoli společenské třídy. Například je známo, že fotbal hráli mladí chlapci v nacisstických koncentračních táborech. Když bylo strašné zemětřesení na Haiti, mohli jsme v televizních záběrech vidět, že v naprosto decimující krizi si chlapci krátili čas fotbalem. Je to sport dostupný pro každého a je proto znehodnocením, když se stal takovým byznysem.
dítě fotbalista
Je to ještě sport? Je to ještě etické? Sport je přece o hře, o pravidlech, o společenství. Když se ztává byznysem, ztrácí se zásadní myšlenky sportu.