Sport nebo byznys?

Pokud sledujete svět sportu, pravděpodobně znáte určitě fotbalistu Neymara. Pravděpodobně jste také sledovali nejdražší přestup ve fotbalové historii. Z Barcelony ho vykoupilo pařížské St. Germain za 222 milionů eur, což je v přepočtu šest miliard korun. Hráč podepsal pětiletou smlouvu, která mu zaručuje před zdaněním 45 milionů eur, tedy více než miliardu korun. Neymar je rozhodně dosud nejdražší fotbalista v dějinách. Není to ovšem jen Neymar. Jak to vypadá ve světě fotbalu, jaké se tam točí peníze, všichni moc dobře tušíme, a nabízí se otázka, zda je fotbal ještě hra7 https://www.resacz.cz/fotbal-je-to-jeste-hra

  míč na fotbal

Fotbal patří rozhodně mezi sporty, které představují pořádný byznys. Fotbal je na prvním místě. Je to tak správně?

 


Sport, který se v podstatě liší


Mezi další sporty, které jsou velmi lukrativní patří předevší hokej, tenis a golf. Fotbal se v jednom ohledu od těchto sportů liší. Hokej, tnis a golf patří mezi sporty, které vyžadují nezanedbatelné investice do vybavení. Hokejka, kvalitní brusle, tenisové rakety, golfové hole, to vše stojí peníze a nemalé. Tyto sporty jsou už cíleně určeny pro lidi, kteří mají určitý příjem. Co potřebujete k fotbalu. V podstatě jen balón. Fotbal je krásný sport v tom, že je dostupný a měl by být dostupný pro každého. Je to sport, který může hrát každý kluk, z jakékoli společenské třídy. Například je známo, že fotbal hráli mladí chlapci v nacisstických koncentračních táborech. Když bylo strašné zemětřesení na Haiti, mohli jsme v televizních záběrech vidět, že v naprosto decimující krizi si chlapci krátili čas fotbalem. Je to sport dostupný pro každého a je proto znehodnocením, když se stal takovým byznysem.
dítě fotbalista

Je to ještě sport? Je to ještě etické? Sport je přece o hře, o pravidlech, o společenství. Když se ztává byznysem, ztrácí se zásadní myšlenky sportu.

Sport nebo byznys?
4 (80%)8