Jak se projevuje barva světla žárovek Osram Night Breaker Unlimited

Světelné spektrum je spojité záření, které se v jeho jednotlivých fázích liší vlnovou délkou. Nejvíce je to markantní u bílého světla, pokud jej rozložíme transparentním skleněným hranolem, kde se projevuje jako duha. Každou z barev vnímá lidský zrak s různými pocity a ty souvisí s mnoha tělesnými i psychickými pochody v organismu. Teplé barvy (červená, oranžová a žlutá) aktivizují, tedy zahřívají, uvolňují a dilatují, zatímco u chladných (zelená, modrá a fialová) počítejme se stažením a chladem. Teplé a studené odstíny bílého denního světla vnímané lidským zrakem také navozují hormonální změny, které tělo buď připravují na aktivní režim, anebo jej zklidňují a relaxují.
městský provoz

Psychologický efekt světelného spektra

Tento jev je velice důležitý právě v okamžiku, kdy se posadíme za volant. Jízda v průběhu dne, kdy převládá (chladné bílé) denní sluneční světlo, je vždy plynulejší, vykazuje větší soustředění, tělo se nachází ve fázi aktivity. Pokud ovšem řídíme vůz s běžnou autožárovkou, která osvětluje jízdní pruh v omezené šíři a délce a navíc v teplém barevném odstínu, mění se složení hormonů vyplavených do krevního oběhu a přichází přirozený útlum. Rychlost rozhodování a reakcí v silničním provozu je pomalejší a bdělost klesá až o jednu třetinu. Jestliže však svítíme chladnějším bílým světlem podobným tomu slunečnímu, omezí se vylučování melatoninu, který je zodpovědný za útlum, a ihned se to projeví na kvalitě řízení vozidla.
světla na dálnici

Čemu dát přednost

Většina autožárovek v předních světlometech vyzařuje teplé odstíny zhruba 3200 K, které jsou z hlediska ergonomie a zdravotních aspektů nepřijatelné. Podobají se veřejnému osvětlení sodíkovými výbojkami, jež spíše navozuje pocit klidu a připravuje organismus do fáze spánku. Ve vlastním zájmu a v zájmu všech účastníků silničního provozu bychom měli dát přednost chladnějším barevným tónům od 3800 K výše.
dálnice v noci
Těmto kritériím odpovídá např. od výrobce Osram typ Cool Blue Intense nebo Night Breaker https://www.lightpark.cz/autozarovky/Oba typy jsou schválené pro běžný silniční provoz a přispívají k bezpečné a komfortní jízdě, kdy je lépe viditelné dopravní značení, vozidla na křižovatkách a pohyb chodců a cyklistů.